Před časem jsem se začala více zajímat o to, co na sebe a své děti v domácnosti používám. Začala jsem číst složení a rozhodla se, že když už mám podle všeho nabouranou imunitu (alopecie jako autoimunitní onemocnění je toho důkazem), nebudu jí vystavovat chemickým a toxickým prostředkům.  Proto jsem v mém domově eliminovala co to šlo tyto komerční produkty. Nejsem tedy zatím tak daleko, abych vyházela všechno nádobí, nikdy nepoužila plastovou mističku, či vyházela příbory, protože nejsou stříbrné a pod. Ale snažím se eliminovat ty věci, které se mi zdají podstatné a se kterými stále přicházíme do styku. Sice mi toto všechno kazí lepidlo na řasy a vlasy, ale i tak mám lepší pocit, že na sebe nedávám tolik chemických věcí jako dříve.

A proč tak zdlouhavý úvod: chtěla jsem vysvětlit, proč jsem sem zařadila i návod na netoxickou péči o paruky. Protože mytí nechemickými prostředky nejen, že vlasy nezatěžuje, ale dokonce je zanechává příjemnější na dotek i na vzhled, než myté komerčními prostředky.

Možná by se na první pohled zdálo, že tato metoda péče o paruky je zdlouhavá a pracná a přeci nebudu si doma patlat mastičky a olejíčky….ale není tomu tak. Místo klasického šamponu použijete žloutek, místo kondicionéru masku ze želatiny a pod.

Nebudu zde vypisovat všechny možnosti netoxické péče o vlasy, to už si musí nastudovat každý sám, ale vypíši zde několik tipů, které já ráda využívám a díky nimž se suché vlasy změní zase v pěkné a hladké.

 

MYTÍ

Mytí nechám na vás. Je možné využít klasického šamponu ale také se šampony nemusí využívat vůbec. Za mě to není nic na škodu – obecně klasické šampony vlasy vysušují a to u paruk je ještě markantnější, než u vlastních vlasů, které jsou přeci jen  lehce vyživovány.

POUŽITÍ ŽLOUTKŮ

Takže v podstatě můžete šampon vynechat úplně. Pokud však bude potřeba vlasy umýt – mastnota a prach,  tak je možné použít žloutky, které díky svým mydlícím schopnostem dokáží pěnit jako klasické šampony a umýt také tak, ale zároveň nevysuší.

Pro představu zde napíši jeden postup jak na to:

1-2 žloutky dát do půllitrové láhve příjemně teplé vody (pozor, nedávat horkou, aby se žloutky neuvařily) a promíchat – protřepané nanést na mokré vlasy a vmasírovat a umýt vlasy jako s klasickým šamponem. Postupně je možné vymývat žloutky přidáním vody až se žloutky vymyjí úplně. Případně pak opláchnout pod sprchou. Na závěr je ale dobré udělat oplach z jablečného octa (např. dvě polévkové lžíce octa do půl litru vody) – tím se vyrovná Ph a ocet nahradí kondicionér.

Tato metoda je dobrá a když se paruka myje pouze jednou za dva tři týdny, spotřeba vajíček nijak neroste a jak využít zbylé bílky, to se vždy vymyslí.

Ale mé postřehy většinou jsou, že pokud se střídmě používají výživné oleje, vlasy na paruce nejsou potřeba mýt nikdy, pouze udržovat maskami a kondicionéry.

 

KONDICIONÉRY  A MASKY

– zase i v této sekci je mnoho způsobů jak o vlasy pečovat od používání bylinných odvarů či macerací až po využívání různých masek či olejových zábalů.

– většina z nás byla zvyklá na komerční kondicionéry, a také na to, že ty vlas „vyživý“ a zanechá ho hladkým a krásným. Ale opak je pravdou. Klasické komerční kondicionéry vlas obalí chemickým silikonem a ty zabraňují vstřebání vlhkosti a tím se po nějaké době stává vlas suchým a lámavým.

KOŘEN PROSKURNÍKU

– vaří se dvacet minut a následně se nechá louhovat do dalšího dne – obsahuje slizové látky, které se chovají obdobně jako syntetické silikony v kondicionérech – pokrývají a uhlazují vlasovou kutikulu a vlasy jsou pak lesklé a příjemné na dotek. Nevýhodou tohoto kořene je , že se doporučuje využívat pouze v období, kdy je vyšší vzdušná vlhkost (takže od jara do podzimu). V zimně se používání nedoporučuje, protože může působit jako pravý opak – tedy vlasy vysušit. Je to humekant a takový princip má i používání medu. Takže pokud po medové masce jsou vlasy stále suché, může to být tím, že je nízké procento vlhkosti.

Dalšími bylinkami či rostlinami k použítí na masky a oplachy jsou odvary z řeckého sena (pískavice) , použití Phytokeratinu (seženete např. na Ekokoza.cz), nebo právě použití medu, šťávy z aloe vera a pod…

OLEJE

– na hlubokou hydrataci a „opravu“ struktury vlasu doporučuji zábaly z kokosového  oleje. Lehčí formou oleje je pak arganový, který je perfektní aplikovat do konečků vlasů jako výživo a nápravu suchých konců.

– na co si ale dát pozor – aby oleje měly tu vlastnost hydratační (to se týká i u používání olejů a másel u pleti), je potřeba NANÁŠET OLEJE NA MOKRÉ VLASY, ČI MOKROU PLEŤ.

MASKY

– v poslední řadě bych zde ráda zmínila několik „receptů“ na masky, které vyživí suché a polámané vlasy.

Mou oblíbenou péčí o paruky z pravých vlasů je kombinace dvou masek – z odvaru ze lněného semínka a masky ze želatiny. Na obě dám níže recept.

Lněné semínko:

– do hrnku vody dáte dvě tři lžičky lněných semínek, přivedete k varu a hned stáhnete plamen na minimum. Voda má tendenci hodně vzkypět, tak hlídat, aby nepřetekla.  Necháme probublávat zhruba patnáct až dvacet minut. Po nějaké době semínka pustí sliz a ten pak přecedíme přes cedník, či plátýnko – jde to ale trochu z tuha. Necháme zchladnout a buďto naředíme vodou a vytvoříme tak lázeň, do které paruku ponoříme a třeba hodinku necháme působit, nebo rovnou gelem promneme vlasy a bez oplachu vytvarujeme do požadovaného účesu a necháme doschnout. Lněné semínko se chová jako přírodní tužidlo, nezatěžuje vlasy a vyplňuje kutikulu vlasu. Lehčí nevýhodou tohoto gelu je ta, že v zimě může lehce dovádět vodu z vlasu. Proto já ráda kombinuji s maskou ze želatiny a jablečného octa.

Želatina:

– želatina obsahuje přírodní keratin, který vyplňuje poškozenou kutikulu vlasu. Drží dobře na poškozených místech, která vyplňuje a vlas se tak stane příjemným na dotek i hladký na pohled.

– jedna polévková lžíce práškové želatiny (čtěte složení, ať je to čistá želatina), třetinu hrnku vody, polévková lžíce jablečného octa a případně polévková lžíce medu. Já ale rád přidávám lžičku kokosového oleje a vynechávám med.

– vodu nalijeme do kastrůlku a postupně vmícháme želatinu, až se krystalky rozpustí. Pomalu zahříváme na ohni, až se začne tvořit pára. Poté sundáme z plotny a necháme lehce vychladnout. Poté přimícháme ostatní ingredience. A aplikujeme na vlasy, či naředíme vlažnou vodou a paruku do lázně ponoříme.

– masku necháme působit zhruba půl hodiny a poté vyndáme, osušíme ručníkem a necháme přirozeně do druhého dne doschnout.

– pokud zůstanou vlasy po aplikaci moc tuhé, navlhčíme je a tím se želatina rozředí. Příště budeme vědět, že ubereme množství želatiny. Či navýšíme, pokud jsou vlasy moc dlouhé.

– MASKA BY SE NEMĚLA NANÁŠET VÍCE JAK JEDNOU TÝDNĚ. IDEÁLNÍ JE JEDNOU ZA TŘI TÝDNY.

 

LEPIDLO NA VLASY

– lepidlo na vlasy je pro mne teď dost ožehavé téma, stále jsem nenašla ten pravý recept na výrobu domácího lepidla na vlasy, které by se chovalo podobně jako vlasové gely – tedy aby bylo transparentní, bylo vodou ředitelné, ale aby zároveň drželo a bylo voděodolné.

-vyzkoušela jsem několik již hotových receptů na domácí lepidla na papír a jiné materiály, vymyslela několik variant a odzkoušela, ale stále jsem na takové lepidlo, které by splňovalo mé požadavky nenarazila. Pokud tedy budete mít tip jak na něj, budu ráda, když se o něj s námi podělíte.

Tímto tedy ukončuji zdlouhavé pojednání o netoxické péči a doufám, že naleznete radost ze zkoušení nových postupů, tak jako já.