DOPORUČENÁ STAROSTLIVOST PMU  OBOČÍ

Rána po každém výtěru musí zůstat hladká, čistá a suchá. Na vatičce po výtěru zůstává sekret hnědé nebo žluté barvy. Jde o vyloučení lymfatického systému, zbytky krému a pigmentu. Nesprávné výtěry by způsobily kumulované zbytky lymfy, z kterého by se nejdříve vytvořila hrubá chrasta (strup). Spolu s chrastou by v procese vyhojení vypadl i pigment. Proto je zapotřebí dodržovat správný proces vytíraní obočí.

 V den zákroku – prvních 24h:

Zhruba ve dvou hodinových intervalech (minimálně 6krát do spánku) si důkladně otřete obočí. Navlhčete obočí vodou, či mýdlovou vodou na tampónku (napěnit s dětským šampónem PH Neutrální. Zakoupíte v drogerii. Například hipp, babylove,atd. – stačí jen slabý roztok mýdla). Krouživým pohybem čistěte obě obočí po celé jeho délce. Vytřete obě obočí ve všech směrech s vlhkým tampónkem. Rány po výtěrech musí zůstat hladké na dotyk, čisté na pohled a bez nánosů lymfy v jednotlivých chloupkách či krému. Potom jemně utřete obočí suchým tampónem, aby jste odstranili nadbytečnou vlhkosti. Pokud byla aplikace provedena později odpoledne, před spánkem obočí zakryjte folií  (dostanete po zákroku domů), není ale nutné – pouze pokud uvidíte stále veliké množství lymfatického systému. Pokud ucítíte pnutí, je možné obočí lehoulince namazat. Není ale nutností tuto fólii použít. Obočí však ale nesmí být mastné, či vlhké. Pokud tedy ucítíte během spánku, že se obočí pod fólií zapařuje (např že je teplo z důvodu léta a pod), tak folii nedávejte nebo sundejte. Důležité: při ošetření dalších dní se nesmí mastička vrstvit, proto je vždy důležité pře každým mazáním opět obočí očistit vodou či mýdlovou vodou. Při výtěrech můžete pociťovat štípkání, pálení a píchání. Je to z toho důvodu, že jde o čerstvou ranku, sice jen povrchovou ale jde cítit.

 Od druhého dne do osmého dne:

Ráno a večer obočí zlehka na vlhko vytřete od původního nánosu mastičky, tak jako v předchozím bodě. Vysušte, nechte minutku dýchat a potom aplikujte tenkou (opravdu tenký film) vrstvu krému. Senzitivnější pokožky si totiž zvyknou mít i přes důkladné vytíraní obočí ráno opět nahromaděné zbytky lymfy z předchozího prvního dne. Při pocitu pnutí kdykoliv během dne aplikujte krém (ten ale vždy při mytí odstranit – nevrstvit). Pokud máte suchou až smíšenou pleť je mazání většinou jednou, dvakrát denně. Pokud však máte pleť mastnou, mazání není nutné, protože se o to pleť sama postará. Hromadění mastné složky by mělo za následek neuchycení pigmentu. 

Základní pravidlo je, že se obočí nesmí ani přesušit, ani udusit v množství mastného krému. Pokud si nejste jistá, jestli je aplikované množství krému dostatečné, po natření na obočí počkejte minutku, dvě, dokud krém nedostane tělesnou teplotu a přejeďte si po něm suchým prstem. Pokud by bylo hodně mastné, suchý prst stáhne přebytečný krém. Pokud by se Vám zdálo, že v tom momentě je suché, můžete ještě trošku dokrémovat.

Přibližně 4.-5. den se Vám z obočí začnou uvolňovat jemné šupinky. Takzvaná hadí kůže s kresbou chloupků. Je důležité, aby i na pokožce zůstala jemná kresba. Na její intenzitě v tom čase nezáleží, protože obočí bude celkově regenerovat 28 dní i více.  V průběhu těchto 28 dní – tolik trvá regenerace buňky ve vrstvě, v které se zasahuje, může obočí procházet různými fázemi. Pigment může přibližně na 10ty den jemně zmatnit a zesvětlat a za pár dní zase vystoupí. Nemějte strach, Vaše obočí se zase ukáže. Důležitý je zůstatek v čase korekce a hlavně po jejím zahojení.  

Několik dní po zákroku bude obočí výrazně tmavší – protože se vytvoří tenká vrstva ploché chrastičky – ale vždy jen v jednotlivých chloupkách, nikdy ne jako celoplošný strup – pokud budete mít u hojení microbladingu celostní stroupek (mimo stínování s mircobladingem, kdy bude stroupek větší), jde o zaschlou lymfu, která může vytáhnout pigment ven. Intenzita a kontrast po svléknutí ustoupí. Obočí bude po zahojení o 10 – 15% tenčí a o cca 50% světlejší, jemnější, pudrovější. Obočí může v procese hojení mírně svrbět, ale neškrabat si ho. Při senzitivnějších typech pokožky může být těsně po zákroku viditelný mírný otok a začervenání, ten by měl do druhého dne ustupovat. Stroupky nikdy neodstraňujte násilím – nejen, že se odstraní pigment ale mohou se vytvořit i jemné ranky, které mohou být ještě čerstvé a z nich pak i jizvičky. Následná pak korekce nemusí z důvodu microjizviček být aplikovatelná. 

Doporučení na nejbližších 14 dní:


– Vyhýbejte se veškeré kosmetické úpravě, ošetření v oblasti obočí (můžete se líčit, použít make-up, pudr jako jste běžně zvyklá, ale nanášejte ho 2cm okolo. V žádném případě nepřetírejte obočí pudrem, make-upem, ani tyto produkty nenanášejte do bezprostřední blízkosti obočí – nejlepší je používat makeup a krémy pouze od očí dolů – vyhnout se celkově obočí a čela). Líčit obočí budete moci až po úplném vyhojení – tedy po min měsíci.
– Vlasy si umývejte v předklonu, ráno si opláchněte obličej vodou a tváře, oči s výjimkou obočí.
– Vyhýbejte se soláriu, sauně, bazénu, nadměrné vlhkosti (např. pára v uzavřeném prostoru, sprchový kout či i pára u vaření, z trouby a pod) Nadměrným teplotám (rozpálené auto v létě – doporučuji nejdříve vyvětrat případně pustit klimu.) Pokud by jste pociťovala, že se obočí potí, vždy jemně vysušovat např kapesníkem.
– Vyhýbejte se slunci a opalování, v žádném případě nefunguje že hlava bude ve stínu a tělo na slunci! Ven samozřejmě chodit můžete, ale slunit ne 🙂
Vyhýbejte se cvičení, kvůli zvýšené metabolické výměně a pocení.

V případě jakýkoliv otázek a nejasností mě neváhejte kontaktovat. 

Prácě artistů je jen jeden díl ke krásnému vyhojenému výsledku. Domácí péče je základ. Nicméně ale i když je vše na všech stranách dodržováno, stále největší díl má  naše tělo – to jak přijme pigment, to jak se ho snaží vyloučit. Každý pigment a zásah do těla je pro tělo něco nežádoucího a proto lymfatický systém se snaží tento proces zvrátit a pigment vypudit. Proto je na pmu tak složitější na vyhojené výsledky než např klasické tetování, protože proti nám velkou silou bojuje právě obrana těla a malá hloubka kde je pigment usazen. Proto je potřeba dodržovat veškerá opatření a pokud si člověk není jistý, nebát se konzultovat.