ZÁKLADNÍ ZPRACOVÁNÍ

Paruky zde prodávané můžeme rozdělit do tří kategorií – paruky syntetické, paruky z pravého vlasu ve střední třídě kvality a paruky z pravých vlasů ve VIP kvalitě. Každá má svá pro a proti a je dobré tyto informace mít, aby vám pomohly si nejlépe vybrat to, co potřebujete. Klady a zápory si můžete přečíst zde.  

Základní verze u paruk jak z pravých vlasů (jak střední třída tak i VIP) tak i syntetik, je ručně zpracovaná přední část (někdy zvaná filmová ofinka) která je po obvodu obličeje a sahá více či méně na temeno hlavy. Strojní část (vlasové třásně) je pak na zadní části hlavy. Tomuto typu podkladového zpracování se říká polopoutkovaná. Ruční zpracování je možné udělat i na celé paruce (celopoutkovaná paruka) , kdy je možné pěšinku rozhrnout po celém obvodu hlavy a tato varianta nabízí mnohem vyšší komfortnost v  možnosti  účesů.  Tyto celopoutkované ale nenabízím. Vzhledově jsou ale obě varianty dosti podobné a za mne pokud paruka není zhotovena na míru, tedy podklad/montura není zhotoven na míru, je univerzální paruka celopoutkovaná zbytečná a úplně stačí polopoutkovaná verze. Ale je to jen můj osobní názor. Tyto paruky jsou ale již cenově výš, než varianty základních modelů, proto nabízím pouze polopoutkované varianty. Avšak u každé varianty (u pravého vlasu) je možné rozhrnout pěšinku na jedné či druhé straně. Všechny paruky, zde nabízené, je možné vyčesávat do culíků, drdolů a zhotovovat různé účesy. Mají tak větší škálu možností úprav.

Vlasy jsou poutkované na tenkém tylovém podkladu,  který imituje lidskou kůži. Tento podklad existuje v mnoha barevných variací a hustoty řazení.  Na něj je pak ručně poutkovaný vlas po vlasu až do přirozeného přechodu. Vlasová linie je pak s pečlivostí poutkována tak aby byl přechod co nejpřirozenější. Vlasy jsou zde cíleně kladeny tak, aby imitovaly realistický přechod. Při rozhrnutí kdekoliv v ručně poutkované části, máte dojem vlastního růstu vlasů. Tyto variace paruk bývají lehčí než paruky vyrobené ze strojových třásní v celém rozsahu (celostrojové zpracování) a tudíž poskytují komfortnější pocit nošení. Možné plusy a mínusy se můžete dočíst v návodech Klady a zápory

VLASOVÝ MATERIÁL U PARUK Z PRAVÝCH VLASŮ

STŘEDNÍ TŘÍDA KVALITY VLASOVÉHO MATERIÁLU

Nabízím zde vlasy brazilské. Tyto vlasy se obecně nazývají brazilské (můžete tak tedy odhadnout jaký vlasový materiál to je, pokud v obchodech máte zobrazený vlasový materiál s názvem brazilský – přímo ale brazilský vlas to není – přímo z Brazílie, od žen z Brazílie a pod – vždy jde o vlasové materiály asijské, indické, vietmanské a pod). Vlasy v nebarvené variantě jsou ve své přirozené barvě tmavé či mají tmavě hnědé odstíny. Tyto vlasy jsou pochopitelně ve světlých tónech, hnědých, či zrzavých nesehnatelné. Proto jsou podle přání trhu zpracovávány  zesvětlením a následným barvením. Pokud je přání nebarvený vlas a určitý jeho typ (evropské, či přímo české), je dobré kontaktovat vlásenkářskou výrobu, která zhotovuje paruky na míru a zajistit si tedy tak přímo konkrétní vlasový materiál. Je ale nutné počítat s vysokou cenou a dlouhou dobou dodání. Zde na eshopu v kvalitě střední třídy, naleznete paruky univerzální z dostupnějšího vlasového materiálu, který je nabízen  v obchodech i od renomovaných značek a to tedy „brazilský“. Nebudu zde psát zda je něco v remy kvalitě, či není, protože to je jen marketingový název vlasového materiálu a ikdyž dříve možná znamenala remy kvalita něco lepšího, v dnešní době to tak není Bohužel tento pojem již ztratil svůj prvotní význam (tedy, že vlasy jsou správně kladeny s kutikulou směřující dolů, tak jak je to u rostoucích vlasů). V dnešní době je ale již kvalita remy spíše pro označení právě různě smíchaných vlasových materiálů asijského typu, které jsou chemicky ošetřeny a ztenčeny aby odpovídaly struktuře evropského vlasu. To má za následek narušení vlasového materiálu, ale neznamená to, že je to materiál nekvalitní. Při správné péči jde o vysoce pěkné vlasové vlákno. Píši ale zde o tom, aby jsme konečně trochu začali nazývat věci pravými jmény, protože je stále spousta informací na českém trhu o remy vlasech nepravých. Takže remy neznamená nic nekvalitního, ale zároveň se nenechte zlákat jinými prodejci, že remy kvalita je to nejlepší. Před mnoha mnoha lety možná, ale dnes již je to označení nižší třídy kvality vlasového materiálu.

  Vždy ale vybírám paruky, kterým je kladena kutikula tak jak má být – tedy od shora dolů. 

Nebarvené vlasové materiály mohu nabídnout pouze v tmavě hnědočerné barvě, kterou pak následně zpracovávám zesvětlováním, nikoliv však do světlých blond tónů. Ty v mé nabídce nenaleznete, protože v kvalitě remy je již blond odstín vysoce zesvětlen a narušen a péče je tak o toto vlasové vlákno opravdu náročná pro nezkušeného zákazníka. 

Životnost paruky z pravých vlasů uvádím cca 6/12 měsíců při maximální zátěži u hnědých tónů paruk, kdy logicky je vlas méně zesvětlovaný, jako jsou blond odstíny, kde je životnost naopak o něco menší 6/8 měsíců při správné péči. Tuto životnost uvádím opravdu orientační protože vše je individuální. Někdo dokáže paruku odrovnat za 3 měsíce, někomu vydrží dva roky. Opravdu individuální. Na paruku se nevztahuje reklamace na běžné opotřebení způsobené nošením, např běžné řídnutí vlasů, praskání vlasů,  suchost vlasů či jiné vizuální neduhy, způsobené nedostatečnou péčí.

VIP KVALITA VLASOVÉHO MATERIÁLU

Jde o paruky vysoké kvality, kdy životnost a pěkný vzhled vlasového materiálu je mnohem větší. Vlasový materiál jako takový je snad nesmrtelný 🙂  Opět individuální odhad životnosti – i u těchto paruk je kvalitní péče základem. Tento vlasový materiál je vietnamský vlas, který není chemicky zpracovaný, tak aby vyhovoval struktuře evropského vlasu, jako je to u střední třídy kvality vlasového materiálu, kdy se chemicky ztenčuje do struktury evropského vlasu, čímž se naruší kutikula. Tento vlasový materiál při správné péči má doživotní životnost, jako reálné rostoucí vlasy. Je méně náchylný na přesušení, jeho kutikula je plná a zdravá. Vlasy jsou plné od kořínků ke konečkům. Vzhled vlasů je zdravý a lesklý. Vzhledem k tomu, že jde o vlasy strukturou větší než u našeho evropského vlasu, je jeho životnost opravdu veliká – protože vlas je pevný. Potkali jste snad někdy vietnamky, indky s nekvalitními vlasy :)? Tento vlasový materiál je pak nadále zpracováván šetrným barvením či zesvětlováním, aby se dosáhlo požadovaných barev. I tento vlasový materiál musí být zesvětlen pro dosažení blond odstínů, díky ale šetrnému zpracování, je i přes toto zesvětlení kvalita velice vysoká. Paruky z tohoto vlasového materiálu vydrží opravdu dlouho a jejich nošení, vzhled a péče o ně je mnohem méně náročná jako o paruky ve střední třídě kvality.

Samozřejmě této kvalitě i odpovídá cena. Nicméně jsou tyto paruky  srovnatelné s parukami zhotovenými na míru z toho nejkvalitnějšího vlasového materiálu, jsou tedy na poli parukové hierarchie hned po parukami na míru. Jsou ale stále cenově dostupnější, než paruky na míru. Jsou i hne k dostání, nemusíte čekat až vám je vlásenkářka zhotoví. Mají tedy jen samé výhody. 

Já řadím paruky z pravých vlasů do tří kategorií: střední třída, VIP kvalita a paruky na míru, kde máte možnost vlasů např Českých, kdy víte a máte jistotu, že bude vlas opravdu český, nezesvětlovaný a tedy k dostání ve své přirozené podstatě i ve světlých odstínech. Což u vietnamských vlasů logicky nenaleznete. Neznamená to, ale že tento vlasový materiál je nekvalitní. I vlásenkářky pracují s tímto vlasovým materiálem. 

Dovolím si zde i rozepsat nějaké základní rozdělení vlasového materiálu.

Nejkvalitnější vlasový materiál, se uvádí, evropský (pro prodlužování vlasů nejlépe náš český, aby nedělal neplechu při zakomponování nastavených vlasů s vlastními), hlavně pro jeho dostání ve své přirozené podstatě v blond barvách, světlých tónech a pod. Tedy následné barevné zpracování nevyžaduje výrazné zesvětlování či tónování a tudíž je co do kvality méně narušen, než zesvětlené vientmské asijské vlasy. Je ale k dostání v různých strukturách, takže kvalitní paruka z nich zhotovená musí mít vhodně sestavený tento vlasový materiál, aby se při mytí materiály netloukly a nedělaly paseku. Proto se naleznou i paruky na míru, které svým zpracováním odpovídají střední třídě kvality a paruka se zacuchává, dělá problémy a její životnost je pár měsíců. Proto, pokud se rozhodnete pro výrobu paruky na míru, je dobré se svěřit do rukou opravdu odborníka, který vám ukáže jak jeho paruky vypadají, spolu vyberete vhodný vlasový materiál a kdy vám on poradí, co je vhodné a co ne. Kvalitní vlásenkář vám sestaví vlasový materiál na míru. 

Pak jsou na trhu různé materiály s různým označením. Výrobci a prodejci vlasových materiálu se tak snaží nalákat právě na ten jejich a proto si vymýšlí různá označení, které ale neznamenají v podstatě nic. Jen to, že jde o materiál vlasový a mnohdy může být maskován za kvalitní vlas jen díky různým zažehlovacím keratinům, které udělají na vlasu obal, co vlas krásně uhladí ale po pár mytí vy zjistíte, že se vám paruka cuchá a nevypadá pěkně. 

Existují tedy různé východoevropské materiály, evropské, středněevropské a mnoho mnoho dalších označeních, ale v podstatě vám to nic neřekne, protože prodejci a výrobci rádi klamou. Je tedy potřeba znát opravdu dobře vlas jako takový, aby člověk mohl rozpoznat, zda jde o kvalitní vlas nebo ne. A je jedno odkud je. 

Vím, mám tu mnoho informací, možná někdo namítne, že nemám pravdu, ale toto jsou všechny mé znalosti nabyté léty zkušeností, zkoumání vlasových materiálů, získávání co nejvíce informací o vlase jako takovém. Proto mi občas vře krev v žilách, pokud čtu nepravdivé informace uvedené u různých prodejců a cíleně klamající zákazníka. Já se snažím předat všechny objektivní a reálné informace o parukách a vlasu jako takového. A troufám si tvrdit, že jsem jedna z mála, která tyto zkušenosti a znalosti opravdu má. 

Dle mého tedy neexistuje velice nekvalitní vlasový materiál ( když tedy pominu různě obalován tak, aby vypadal na oko jako kvalitní). Ale existuje mnoho mnoho špatné péče a neznalosti vlasového materiálu jako takového. Proto přináším tyto informace a budu ráda pokud si je pročtete a uděláte si trochu jiný obrázek než to, co se zda na českém trhu roky a roky traduje ale již to nejsou relevantní informace. 

VLASOVÝ MATERIÁL U SYNTETICKÝCH PARUK

V počátku svého působení v oblasti syntetických paruk jsem nabízela ty, co lze teplotně zpracovávat. Nicméně takovou nabídku u mne již nenaleznete. 

Momentálně nabízím krásné paruky v moderním vzhledu a zpracování, které jsou krásné jak svým vzhledem tak i jednoduchostí užívání. Jde o paruky z kanekalonu. Tedy japonského vlákna, které ale nelze upravovat teplem. Na žehličku tedy v tomto případě zapomeňte. 

To ale neznamená, že by vlákno nebylo kvalitní. Je stejně jako všechny ostatní paruky ze syntetického materiálu. 

Nemám ráda, pokud se při prodeji neuvádí i zápory dané věci. Takže i zde je na místě zmínit, že jakékoliv syntetické vlákno krepatí. Třením o oděv vlákno elektrizuje a po čase se začne cuchat. Tomuto můžeme předcházet nebo to zmírnit, vhodnou a kvalitní péčí. Ale je potřeba počítat, že syntetická paruka nevydrží věčně a jednou bude potřeba ji refrešnout aby se mohla udržet co nejdéle. 

Pokud tedy máte tyto informace, je snazší tomu přizpůsobit péči. Jak u pravých vlasů, tak právě i u syntetik. Člověk nebude mít nereálné představy a očekávání o tom, co paruka snese a jak se bude chovat i v dalších měsících než jen čerstvě po koupi. 

 

 

VELIKOSTI A DÉLKY PARUK

Každá paruka je v týle opatřena pružnými pásky s háčky, díky nimž je možné paruku upravovat dle velikosti hlavy. Všechny tyto paruky se dodávají v univerzální evropské velikosti. Neděste se ale, pokud bude paruka v zadní části větší, i velikost S je stále univerzální velikostí a tedy velikostní rezerva, takový vak v týlové oblasti, bude stále patrný. Díky gumičkám jí ale můžete jednoduše upravit. Případně lze dokoupit zmenšení velikosti, které také nabízím. 

Je důležité mít na mysli to, že naše hlava nemá vyplnit celý prostor paruky, ale vždy tam bude větší či menší velikostní rezerva. 

 Všechny paruky jsou velikostně zpracovány tak, aby seděly největšímu počtu velikostí. Takže v zadní části (v týle) je vždy velikostní rezerva – vak. Tato velikostní rezerva ale nošení, komfortu, pohodlnosti a hlavně vzhledu vůbec nevadí. Je to tak běžné a je potřeba s tím počítat. Paruky nejsou zhotovovány na míru, takže ani přesně na míru být nemohou – každý máme jiný tvar a velikost hlavy. Díky ale úpravě – zastřihnutí v okolí uší (pokud to paruka vyžaduje) a zastřihnutí vlasové linie, pak paruka sedne. 

Co se týče zpracování podkladu, je to vždy buď polopoutkovaná verze (větší či menší plocha jemného tylu s napoutkovanými jednotlivými vlasy, na vršku a v kontuře obličeje, kdy je možné si pěšinku dělat kde je libo), nebo tzv. T zóna (zde je poutkování pouze v oblasti pěšinky, která je umístěna uprostřed nebo na levé či pravé straně a poutkování je i v kontuře obličeje – pěšinka je ale pevně dána a nelze s ní hýbat) a nebo celostrojové zpracování, kdy je paruka celá vytvořena šitím a není tam poutkování. 

U paruk ze syntetického materiálu naleznete u každé paruky v galerii obrázek, který ukazuje v jakém podkladovém zpracování je daný model zhotoven. 

 

Podklad paruky.

Polopoutovaná VIP pravý vlas

Podklad paruky.

Polopoutkovaná střední třída pravý vlas

 

VZHLED PARUK

V produktech pravého vlasu naleznete paruky v univerzálním vzezření  – připravené na vlastní úpravu. Ofiny, zkrácení délky, případné dobarvení (pravý vlas) je možné vytvořit dodatečně. V nabídce jsou vlasy v rovných a vlnatých variantách (vlny jsou vždy dělané kulmou, tedy nejsou trvalé). Všechny lze upravit do kudrnaté podoby, či naopak. Pokud si nejste jisti umem stříhání vlasů, doporučuji návštěvu  parukám nakloněného kadeřnictví, kde s úpravou pomohou. 

Vzhledem k tomu, že sama do styku s parukami přicházím denně a to do styku opravdu úzkému, snažím se pro Vás nabízet paruky, které jsou přirozené a co do vzhledu (v rámci možností) k nerozeznání od pravých vlasů (hlavně u paruk z pravých vlasů je přirozenost vysoká a jen těžko lze poznat, že jde o paruku). Tímto eshopem se snažím cílit na to, aby nošení paruk byla zábava a potěšení – né jako nutnost při problémech s vlasy, ať už po chemoterapiích, či při Alopecii. S těmito parukami (hlavně u pravého vlasu) máte pocit, jako kdyby jste měly své vlasy zpět. Pohledy okolí ustanou a my se zase můžeme cítit dobře – né-li lépe, protože mít vzhledově pěknou paruku opravdu to sebevědomí zvýší :). A mít možnost vystřídat si vlasy a pokaždé být jiná, je ještě lepší. Vím, chce to cvik, než si navyknete, že měníte vlasy jak ponožky, ale jakmile toto překonáte, uvidíte, že problémy s vlasy ustanou jako mávnutí kouzelného proutku. 

Do dnešní doby byly paruky brány jako produkt nutný při zdravotních problémech a proto se na paruky tak trochu zanevřelo a nutnost nošení paruk při chemoterapiích parukám na slávě nepřidala. Ale dnešní doba je jiná. Pokud je určitý problém, je dobré si i v něm najít to potěšení. A proč si nedopřát každý den jiné vlasy? Uvidíte, že to je jednodušší, než to vypadá 🙂 

Přeji tedy, ať se v těchto, či jiných parukách, cítíte příjemně a problémy s vlasy upadnou v zapomnění. 

PS: Paruky lze nakoupit online, s případnou moji online podporou či konzultací a nebo je možné dorazit ke mne do obchodu v Jablonci nad Nisou, kde vás moc ráda přivítám, protože sama mám ráda, když mohu paruku upravit přímo na míru zákaznici a vše vysvětlit a ukázat.