ZÁKLADNÍ ZPRACOVÁNÍ

Paruky zde prodávané můžeme rozdělit do tří kategorií – paruky syntetické, paruky z pravého vlasu ve střední třídě kvality a paruky z pravých vlasů ve VIP kvalitě. Každá má svá pro a proti a je dobré tyto informace mít, aby vám pomohly si nejlépe vybrat to, co potřebujete. Klady a zápory si můžete přečíst zde.  

Základní verze u paruk z pravých vlasů (jak střední třída tak i VIP) je ručně zpracovaná přední část (někdy zvaná filmová ofinka) která je po obvodu obličeje a sahá více či méně na temeno hlavy. Strojní část (vlasové třásně) je pak na zadní části hlavy. Tomuto typu podkladového zpracování se říká polopoutkovaná. Ruční zpracování je možné udělat i na celé paruce (celopoutkovaná paruka – pouze u pravého vlasu) , kdy je možné pěšinku rozhrnout po celém obvodu hlavy a tato varianta nabízí mnohem vyšší komfortnost v  možnosti  účesů). Vzhledově jsou ale obě varianty dosti podobné a za mne pokud paruka není zhotovena na míru, tedy není podklad/montura není zhotovena na míru, je univerzální paruka celopoutkovaná zbytečná a úplně stačí polopoutkovaná verze. Ale je to jen můj osobní názor. Tyto paruky jsou ale již cenově výš (pouze u pravých vlasů), než varianty základních modelů proto nabízím pouze polopoutkované varianty. Avšak u každé varianty je možné rozhrnout pěšinku na jedné či druhé straně. Všechny paruky zde nabízené je možné vyčesávat do culíků, drdolů a zhotovovat různé účesy. Mají tak větší škálu možností úprav.

Vlasy jsou poutkované na tenkém tylovém podkladu,  který imituje lidskou kůži. Tento podklad existuje v mnoha barevných variací a hustoty řazení.  Na něj je pak ručně poutkovaný vlas po vlasu až do přirozeného přechodu. Vlasová linie je pak s pečlivostí poutkována tak aby byl přechod co nejpřirozenější. Vlasy jsou zde cíleně kladeny tak, aby imitovaly realistický přechod. Při rozhrnutí kdekoliv v ručně poutkované části máte dojem vlastního růstu vlasů. Tyto variace paruk bývají lehčí než paruky vyrobené ze strojových třásní v celém rozsahu (celostrojové zpracování) a tudíž poskytují komfortnější pocit nošení. Možné plusy a mínusy se můžete dočíst v návodech Klady a zápory

Každá zde prodávaná paruka je opatřena pokrývkou hlavy pod paruku a třemi i více hřebínky, které pomáhají přichytit paruku k vlastním vlasům, případně cvakacími sponkami či právě zmiňované čepičce.

VLASOVÝ MATERIÁL U PARUK Z PRAVÝCH VLASŮ

STŘEDNÍ TŘÍDA KVALITY VLASOVÉHO MATERIÁLU

Nabízím zde vlasy brazilské. Tyto vlasy se obecně nazývají brazilské (můžete tak tedy odhadnout jaký vlasový materiál to je pokud v obchodech máte zobrazený vlasový materiál s názvem brazilský – přímo ale brazilský vlas to není – přímo z Brazílie, od žen z Brazílie a pod – vždy jde vlasové materiály asijské, indické, vietmanské a pod). Vlasy v nebarvené variantě jsou ve své přirozené barvě tmavé či mají tmavě hnědé odstíny. Tyto vlasy jsou pochopitelně ve světlých tónech, hnědých, či zrzavých nesehnatelné. Proto jsou podle přání trhu zpracovávány  zesvětlením a následným barvením. Pokud je přání nebarvený vlas a určitý jeho typ (evropské, či přímo české), je dobré kontaktovat vlásenkářskou výrobu, která zhotovuje paruky na míru a zajistit si tedy tak přímo konkrétní vlasový materiál. Je ale nutné počítat s vysokou cenou. Zde na eshopu v kvalitě střední třídy, naleznete paruky univerzální z dostupnějšího vlasového materiálu, který je nabízen různě v obchodech i od renomovaných značek a to tedy „brazilský“. Nebudu zde psát zda je něco v remy kvalitě, či není, protože to je jen marketingový název nějakého vlasového materiálu a ikdyž dříve možná znamenala remy kvalita něco lepšího, v dnešní době to tak není. Vždy ale vybírám paruky, kterým je kladena kutikula tak jak má být – tedy odzhora dolů. 

Nebarvené vlasové materiály mohu nabídnout pouze v tmavě hnědočerné barvě, kterou pak následně zpracovávám zesvětlováním, nikoliv však do světlých blond tónů. 

Životnost paruky z pravých vlasů uvádím cca 6/12 měsíců při maximální zátěži u hnědých tónů paruk, kdy logicky je vlas méně zesvětlovaný, jako jsou blond odstíny, kde je životnost naopak o něco menší 6/8 měsíců při správné péči. Tuto životnost uvádím opravdu orientační protože vše je individuální. Na paruku se nevztahuje reklamace na běžné opotřebené způsobené nošením, např běžné řídnutí vlasů, praskání vlasů,  suchost vlasů či jiné vizuální neduhy způsobené nedostatečnou péčí.

VIP KVALITA VLASOVÉHO MATERIÁLU

Jde o paruky vysoké kvality, kdy životnost se řadí v průměru dva roky a více pro paruku – vlasový materiál jako takový je snad nesmrtelný 🙂  Opět individuální odhad životnosti – i u těchto paruk je kvalitní péče základem. Tento vlasový materiál je vietnamský vlas, který není chemicky zpracovaný tak aby vyhovoval struktuře evropského vlasu, jako je to u střední třídy kvality vlasového materiálu, kdy se chemicky ztenčuje do struktury evropského vlasu, čímž se naruší kutikula, která je pak narušena a proto je tento vlasový materiál dostupnější cenově ale s životností mnohem nižší než je to u VIP kvality. Tento vlasový materiál při správné péči má doživotní životnost, jako reálné rostoucí vlasy. Je méně náchylný na přesušení, jeho kutikula je plná a zdravá. Vlasy jsou plné od kořínků ke konečkům. Vzhled vlasů je zdravý a lesklý. Vzhledem k tomu, že jde o vlasy strukturou větší než u našeho evropského vlasu, je jeho životnost opravdu veliká – protože vlas je pevný. Potkali jste snad někdy vietnamky, indky s nekvalitními vlasy? Tento vlasový materiál je pak nadále zpracováván šetrným barvením či zesvětlováním, aby se dosáhlo požadovaných barev. I tento vlasový materiál musí být zesvětlen pro dosažení blond odstínů, díky ale šetrnému zpracování, je i přes toto zesvětlení kvalita velice vysoká. Paruky z tohoto vlasového materiálu vydrží opravdu dlouho a jejich nošení, vzhled a péče o ně je radost. 

Samozřejmě této kvalitě i odpovídá cena. 

Tyto paruky jsou srovnatelné s parukami zhotovenými na míru z toho nejkvalitnějšího vlasového materiálu, jsou tedy na poli parukové hierarchie hned po parukami na míru.

Já řadím paruky z pravých vlasů do tří kategorií: střední třída, VIP kvalita a paruky na míru, kde máte možnost vlasů např Českých, kdy víte a máte jistotu, že bude vlas opravdu český, nezesvětovaný.  

Nejkvalitnější vlasový materiál je evropský (pro prodlužování vlasů nejlépe náš český), ale hlavně pro jeho dostání ve své přirozené podstatě v blond barvách a tedy následné barevné zpracování nevyžaduje výrazné zesvětlování či tónování a pod. Je ale k dostání v různých strukturách, takže kvalitní paruky z nich zhotovená musí mít vhodně sestavený tento vlasový materiál, aby se při mytí pak různě materiály netloukly a nedělaly paseku. Proto se naleznou i paruky na míru, které svým zpracováním odpovídají střední třídě kvality a paruka se zacuchává, dělá problémy a její životnost je pár měsíců. Proto pokud se rozhodnete pro výrobu paruky na míru, je dobré se svěřit do rukou opravdu odborníka, který vám ukáže jak jeho paruky vypadají, spolu vyberete vhodný vlasový materiál a kdy si necháte od něho poradit. 

Pokud si nevíte rady s tím, jakou paruku pro vás vhodně vybrat, napište mi a já ráda poradím. 

VLASOVÝ MATERIÁL U SYNTETICKÝCH PARUK

Syntetické paruky jsou vyráběny ze syntetického materiálu, který lze teplotně zpracovávat a upravovat. Je možné použít žehličku, fén, či kulmování na finální úpravu.  Barva syntetických paruk je stálá, na světle neoxiduje a proto si zachovává svůj tón či případný lesk. Tento materiál ale nelze upravovat barvením. Barva je tudíž konečná. Tyto paruky je možné stříhat a upravovat dle přání konečného zákazníka (nikoliv barvení). Jak případně opravit syntetickou paruku si můžete prohlédnou  v návodech Oprava syntetické paruky. Přirozený vzhled paruky si můžete prohlédnout v návodech Přirozený vzhled syntetické paruky

Syntetické vlákno jak je známo obecně chemlonovatí. Je to běžný jev a čím jsou vlasy delší, tím je to markantnější. Nicméně zde je ta možnost tomuto krepatění předcházet a to teplotním zpracováním, které je nezbytné pro úpravu paruk ze syntetického vlákna. Teplotní zpracování doporučuji provádět pravidelně v závislosti na délce vlasů. Někdy se může stát, že přípravky určené na syntetické vlákno způsobí spíše než výživu – hlavně ty bezoplachové, větší zacuchání. Takže jak se říká – všeho s mírou – ani spreje pro paruky není vhodné používat mnohonásobně. U paruk zakoupených u mne doporučuji péči na pravý vlas, kdy vzhled syntetického vlákna je pěknější než při použití speciálních produktů pro syntetické paruky, které jsou zpravidla pro kanekalon nikoliv pro future fiber syntetiku. 

Ty S ofinou – jsou to paruky v základním strojovém zpracování, kdy jsou nositelné pouze s touto ofinou a nejlépe rozpuštěné (vlasová linie, přechod paruky není na tylu, tudíž by při nošení vyčesaného culíku, bylo vidět, že jde o paruku), nicméně i s těmito parukami lze vytvářet různé účesy a culíky, či drdoly – jen je potřeba myslet na to, aby všechny vlasové kreace, byly volnějšího stylu. 

VELIKOSTI A DÉLKY PARUK

Každá paruka je v týle opatřena pružnými pásky s háčky, díky nimž je možné paruku upravovat dle velikosti hlavy. Všechny tyto paruky se dodávají v univerzální evropské velikosti. Neděste se ale, pokud bude paruka v zadní části větší, i velikost S je stále univerzální velikostí a tedy velikostní rezerva, takový vak v týlové oblasti, bude stále patrný. Díky gumičkám jí ale můžete jednoduše upravit. Případně lze dokoupit zmenšení velikosti, které také nabízím. 

 Všechny paruky jsou velikostně zpracovány tak, aby seděly největšímu počtu velikostí. Takže v zadní části (v týle) je vždy velikostní rezerva – vak. Tato velikostní rezerva ale nošení, komfortu, pohodlnosti a hlavně vzhledu vůbec nevadí. Je to tak běžné a je potřeba s tím počítat. Paruky nejsou zhotovovány na míru, takže ani přesně na míru být nemohou – každý máme jiný tvar a velikost hlavy. Díky ale úpravě – zastřihnutí v okolí uší (pokud to paruka vyžaduje) a zastřihnutí vlasové linie, pak paruka sedne. 

Co se týče zpracování podkladu, je to vždy buď polopoutkovaná verze (větší či menší plocha jemného tylu s napoutkovanými jednotlivými vlasy, na vršku a v kontuře obličeje, kdy je možné si pěšinku dělat kde je libo), nebo tzv. T zóna (zde je poutkování pouze v oblasti pěšinky, která je umístěna uprostřed, případně na levé či pravé straně a povětšinou je poutkování i v kontuře obličeje – pěšinka je ale pevně dána a nelze s ní hýbat) a nebo celostrojové zpracování, kdy je paruka celá vytvořena šitím a není tam poutkování. 

 

Podklad paruky.

Polopoutkovaná u syntetik

Podklad paruky.

Polopoutovaná VIP pravý vlas

Podklad paruky.

Polopoutkovaná střední třída pravý vlas 

or

Podklad paruky.

T zóna u syntetik

 

Paruka s ofinou v blond provedení.

Celostrojové zpracování u syntetik – základní zpracování

VZHLED PARUK

V produktech naleznete paruky v univerzálním vzezření  – připravené na vlastní úpravu. Ofiny, zkrácení délky, případné dobarvení (pravý vlas) je možné vytvořit dodatečně. V nabídce jsou vlasy v rovných a vlnatých variantách (vlny jsou vždy dělané kulmou, tedy nejsou trvalé). Všechny lze upravit do kudrnaté podoby, či naopak. Pokud si nejste jisti umem stříhání vlasů, doporučuji návštěvu  parukám nakloněného kadeřnictví, kde s úpravou pomohou. 

Vzhledem k tomu, že sama do styku s parukami přicházím denně a to do styku opravdu úzkému, snažím se pro Vás vyhledat paruky, které jsou přirozené a co do vzhledu (v rámci možností) k nerozeznání od pravých vlasů (hlavně u paruk z pravých vlasů je přirozenost vysoká a jen těžko lze poznat, že jde o paruku). Tímto eshopem se snažím cílit na to, aby nošení paruk byla zábava a potěšení – né jako nutnost při problémech s vlasy, ať už po chemoterapiích, či při Alopecii. S těmito parukami (hlavně u pravého vlasu) máte pocit, jako kdyby jste měly své vlasy zpět. Pohledy okolí ustanou a my se zase můžeme cítit dobře – né-li lépe, protože mít vzhledově pěknou paruku opravdu to sebevědomí zvýší :).

Do dnešní doby byly paruky brány jako produkt nutný při zdravotních problémech a proto se na paruky tak trochu zanevřelo a nutnost nošení paruk při chemoterapiích parukám na slávě nepřidala. Ale dnešní doba je jiná. Pokud je určitý problém, je dobré si i v něm najít to potěšení. A proč si nedopřát každý den jiné vlasy? Uvidíte, že to je jednodušší, než to vypadá 🙂 

Přeji tedy, ať se v těchto, či jiných parukách, cítíte příjemně a problémy s vlasy upadnou v zapomnění. 

PS: Paruky lze nakoupit online, s případnou moji online podporou či konzultací a nebo je možné dorazit ke mne do obchodu v Jablonci nad Nisou, kde vás moc ráda přivítám, protože sama mám ráda, když mohu paruku upravit přímo na míru zákaznici a vše vysvětlit a ukázat.