NÁVOD NA ÚDRŽBU SYNTETICKÝCH PARUK 
ČESÁNÍ

– česání syntetických paruk je obdobné jako česání paruk z pravých vlasů – jen je
potřeba si uvědomit, že pokud češeme paruku kartáči, které mají zuby kladeny těsně vedle sebe, mají vlasy tendenci elektrizovat
a tím se znovu zacuchávají – takže je dobré vlasy pročesat hřebenem, či kartáčem
s širšími rozestupy mezi zuby aby se zamezilo případnému poletování vlasů

MYTÍ

– ve vodě rozpustíme šampon, paruku do ní ponoříme
a promneme. Jemně umyjeme tak aby se přípravek dostal všude. Šampon umyjeme pod tekoucí čistou vodou
– pak na mokré vlasy aplikujeme kondicionér, necháme pár minut působit, pročešeme hřebenem a opláchneme pod čistou vodou
– paruku zlehka vysušíme ručníkem a pročešeme hřebenem/kartáčem s širokými zuby
– nejlépe necháme na stojanu do druhého dne samovolně uschnout, ale lze i dosušit fénem, což je jedině žádoucí, protože horkým vzduchem také upravujeme krepaté konce
– na závěr aplikujeme bezoplachový kondicionér

NÁSLEDNÁ ÚPRAVA

– syntetickou paruku můžeme následně upravovat tak jako paruky z pravých vlasů
(fénování, kulmování, žehlení)

– doporučuji co nejčastěji  syntetické vlákno zpracovávat teplem – žehličkou na vlasy, či horkým fénem a pročesávat konečky, případně lze namočit konce do vroucí vody. Tím zajistíte paruce stále krásný vzhled. Pokud se o ni ale nebudete starat, může se i syntetické vlákno „vysušit“ a krepatění/chemlonovatění, bude markantnější. Toto teplotní zpracování je nutné provádět pravidelně v závislosti na délce vlasů a přípravků, které se využívají – mnohdy i speciální přípravky na syntetické vlákno nemusí zafungovat v souvislosti s vodou tak jak potřebujeme, takže u těchto paruk (které nabízím, nikoliv z kanekalonu) doporučuji péči na pravý vlas kterou naleznete zde.

NA CO SI DÁT POZOR
– pokud je to možné, v paruce nespěte, ale není to podmínkou
– paruky je možné teplotně upravovat zhruba do 180 stupňů,
vždy ale doporučuji vyzkoušet někde na skrytém místě pramínek teplotně upravit,
zda je ten či onen materiál možný upravit a na jakou teplotu. Mám zkušenost, že 140 stupňů nemá valný efekt na narovnání krepatění. Většina syntetických paruk z obchodů ale nelze upravit zvýšenou teplotou, takže nejprve vyzkoušejte na skrytém místě aby jste případně nezničili celou paruku. Každá žehlička také žehlí jinak, ikdyž jsou teploty nastavené stejně. Jedna může teplotu vyhnat více, druhá méně, takže se pak může stát, že budete mít nastavenou teplotu 180 stupňů ale s parukou to nic moc dělat nebude, takže se nebojte přidat. Je nutné žehlit dle vaší žehličky.

Paruky obecně jsou zboží, které podléhá rychlé zkáze z důvodu nošení. Již jejím nošením se opotřebovává a je pouze na nás, zda paruku chceme udržovat a starat se o ni, aby jsme ji udrželi co nejdéle pěknou. Takže péči opravdu doporučuji nezanedbat.

Z v Čechách je celkem rozšířený mýtus, že paruka je prostě paruka a umývat stačí jednou za měsíc, že vlasy i syntetické to více nepotřebují, že paruky se mytím ničí a pod. Není ale tomu tak. Pokud známe vše potřebné, mytí paruk je naopak žádoucí.

Pokud se vám zdají vlasy na těchto parukách moc dlouhé, absolutně se nebojte a zkraťte je – čím delší vlas, tím je krepatění markantnější a častější a čím kratší vlas, je to pohodlnější.

 

A jak paruce vytvořit krásné vlny, na to se můžete podívat níže ve videu. Není to nic složitého, nepotřebujete ani kulmu, pouze žehličku na vlasy, kterou určitě doporučuji pořídit  – stačí základní, kde je možnost změny teploty – teplotně zpracovávat syntetické vlákno je možné zhruba okolo 180 stupňů.